wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Kolekcja Cambridge . . . . . The Cambridge Collection

Kolekcja Cambridge . . . . . The Cambridge Collection

         Uniwersytet Cambridge to bogactwo dorobku naukowego, tradycji i monumentalnej architektury. Powstał w 1209 r. w wyniku migracji oksfordzkich wykładowców, spowodowanej awanturami pomiędzy mieszkańcami Oksfordu a studentami i uczonymi, ale dopiero w 1502 r. uznany został za ważną placówkę naukową. Obecnie jest konfederacją 6 wydziałów, ponad 150 fakultetów i departamentów, 31 kolegiów oraz licznych instytucji, centrów, obiektów służących naukowcom i studentom (min. 114-cie bibliotek uniwersyteckich mieszczących ponad 8 mln książek). Ta uczelnia jest bardziej ukierunkowana na nauki ścisłe, nowe technologie. W porównaniu do Oksfordu oferuje tylko z pozoru podobne kierunki, które jednak zdecydowanie różnią się programowo od tych z konkurencyjnej uczelni. Uniwersytet ma ponad 700 klubów i towarzystw. Po Uniwersytecie Johna Harvarda (absolwenta Cambridge) jest drugim na świecie pod względem zdobywców nagród Nobla w każdej dziedzinie.
      Przez setki lat naukowcy z Cambridge pracowali nad pozycją uczelni i obecnie jest to najsilniej rozwijający się  ośrodek naukowy w Europie (o budżecie niemal 7 mld zł w 2017 r.).
     Motto uczelni - Hinc lucem et pocula sacra - Stąd światło i święte kielichy - mówi o oświeceniu wiedzą i kielichu napełnionym świętą prawdą. Najtrafniejsze określenia Prawdy dał  św. Tomasz z Akwinu:
  • verum est id, quod est - prawdziwe jest to, co istnieje (jednak nie oznacza to, że to czego nie dostrzegamy zmysłami, instrumentami nie istnieje, ale jest jeszcze nie odkryte - przyp. autora strony)
  • verum est adaequatio intellectus et rei - prawda zachodzi wtedy, gdy to co jest w naszym intelekcie jest zgodne z rzeczywistością
  • verum est manifeastativum et declarativum esse - to co wskazuje na prawdę, ukazuje ją, prowadzi do niej

 
Dodatkowe opcje przeglądania
Zakres cen od do
Tylko nowości
Tylko promocje

Oprogramowanie sklepu shopGold.pl